CBC2019 – Drugi poziv

 

hidklogo

zadardiklogo

DRUGI POZIV – CBC2019

 14. međunarodna znanstvena konferencija Dijete i knjiga

The Child and the Book Conference

S onu stranu kanona (dječje književnosti)

Zadar, Hrvatska

Mrežna stranica

Facebook page

Drugi poziv – dokument za preuzimanje na računalo 

Adresa elektroničke pošte: childbook2019@gmail.com

 

CBC2019

14. međunarodna znanstvena konferencija Dijete i knjiga: S onu stranu kanona (dječje književnosti) organizirana je u suradnji Hrvatske udruge istraživača dječje književnosti i Sveučilišta u Zadru (Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja u Zadru i Odjela za nastavničke studije u Gospiću). Domaćin je konferencije Sveučilište u Zadru.

Bit će organizirane posebne studentske sesije.

Urednici znanstvenih časopisa posvećenih proučavanju dječje književnosti predstavit će svoje publikacije u posebnoj sesiji.

Službeni jezici konferencije su hrvatski i engleski.

 

Datumi održavanja konferencije

Srijeda, 8. svibnja – petak, 10. svibnja 2019.

 

Poslijekonferencijski skup

Poslijekonferencijski skup Children’s Literature Scholarship in Europe održat će se u subotu 11. svibnja 2019. i to u obliku okrugloga stola. Više detalja moguće je pronaći na mrežnoj stranici konferencije.

 

Kratka povijest CBC

Međunarodna znanstvena konferencija The Child and the Book pokrenuta je 2004. u Londonu te se nakon toga održala u različitim državama (Belgiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Turskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Norveškoj, Italiji, Grčkoj, Portugalu, Poljskoj i Španjolskoj). Okuplja znanstvenike, stručnjake i studente koji se bave dječjom književnošću i književnošću za mladež te izmjenjuju iskustva, spoznaje i znanja u ovom interdisciplinarnom području.

 

Tematika

Konferencija otvara pitanja koja se nastavljaju na novija istraživanja o kanonu dječje književnosti, stavljajući naglasak na situaciju isključenosti iz kanona, odnosno na djela, književne pojave i s njima povezane oblike umjetničkoga izražavanja koji ostaju s onu stranu kanona. Kanonskim se djelima uobičajeno dodjeljuje visoka vrijednosna ocjena te se podrazumijeva njihova važnost za različite sfere ljudskoga postojanja, podjednako na osobnoj i na društvenoj razini. Istodobno, izvan toga kruga ostaju i nastaju književni i srodni sustavi koji pripremaju nove početke i s vremenom utječu i na kanon. Popularna književnost i sama dječja književnost primjeri su književnih sustava koji omogućuju istraživanje novih područja i pružaju se preko svojih granica, često stvarajući nova značenja i istražujući inovativne moduse izražavanja. Stoga želimo također potaknuti razmišljanja o položaju dječje književnosti u odnosu na književni kanon općenito te skrenuti pozornost znanstvenika i studenata na često odricanje umjetničke vrijednosti dječjoj književnosti u cjelini, pri čemu joj se pripisuje posvemašnja utilitarnost. Takvi stavovi postavljaju dječju književnost s onu stranu središnjega kanona, kako nacionalnoga, tako i internacionalnoga. U žarište stavljamo granični položaj dječje književnosti, slikovnice, književnosti za mladež i srodnih sustava koji obogaćuju svijet dječje kulture i ekvilibriraju na tankoj granici između priznavanja i osporavanja. U skladu s tim, potičemo sudionike na razmatranje djela namijenjenih djeci koja se, iz različitih razloga, nalaze s onu stranu kanona dječje književnosti i na to kako ona prelaze imaginarnu granicu između prihvaćanja i odbijanja u jednom ili drugom smjeru. Nadamo se da ćemo utvrditi, shvatiti i razjasniti različite čimbenike koji utječu na te procese te istražiti na koji način ih se može promatrati u dijakronijskoj perspektivi. Polazeći od takvih pitanja kao polazišnih točaka, konferencija je usmjerena na sljedeće opće teme:

  1. Dječja književnost i književni kanon
  2. Oblikovanje kanona dječje književnosti: konteksti i utjecaji
  3. U kanonu i izvan njega: razlozi za uvrštavanje/izostavljanje i zaboravljeni naslovi
  4. Kanon dječje književnosti nasuprot kanonu književnosti za mladež
  5. Prevoditeljske i nakladničke prakse s obzirom na kanon(e) dječje književnosti i književnosti za mladež
  6. Međunarodni kanon i percepcija vlastite i drugih kultura u nacionalnim kanonima dječje književnosti
  7. Kanonske ilustracije i (re)interpretacije dječjeknjiževnih klasika
  8. Čitateljske prakse i kanon dječje književnosti
  9. Adaptacije kanonskih djela dječje književnosti i književnosti za mladež
  10. Kanon kulture dječjega svijeta: književnost, druge umjetnosti, višemodalnost, novi mediji…

 

Plenarni predavači

Marina Balina, Profesorica Zaklade Isaaca Funka na Odsjeku za rusistiku na Sveučilištu Illinois Wesleyan, Sjedinjene Američke Države.

Bettina Kümmerling-Meibauer, profesorica na Odsjeku za germanistiku, Sveučilište u Tübingenu, Njemačka.

 

Drugi poziv

Pozivamo vas da nam prijedloge izlaganja na engleskom ili na hrvatskom jeziku pošaljete putem mrežne stranice konferencije. Izlaganja će trajati 15 minuta, nakon čega slijedi 5 minuta za raspravu.

Molimo da nam u okviru prijedloga izlaganja pošaljete sažetak opsega 200 – 500 riječi i do 5 ključnih riječi. Rok za prijavu sažetaka je 15. studenoga 2018. Svi prijedlozi bit će recenzirani i autori prijedloga bit će obaviješteni o njihovu prihvaćanju do 15. siječnja 2019. Kako biste predali prijedlog izlaganja ili prijedlog za panel, molimo vas da ispunite interaktivni obrazac za prijavu na mrežnoj stranici konferencije.

Prijedlozi za panele mogu se sastojati ili od tri ili četiri izlaganja ili biti u obliku okrugloga stola. Paneli bi trebali objediniti srodna izlaganja usmjerena na neku od tema konferencije. Organizator panela poziva sudionike i procjenjuje svako izlaganje u okviru panela, no panel u cjelini kao i zasebna izlaganja vrednovat će i vanjski recenzenti. Izlaganja za pojedine panele moći će prijavljivati i drugi zainteresirani izlagači. Za prijedlog panela organizatori panela trebaju poslati kratak pregled teme panela (200 – 500 riječi), popis sudionika te (radne) naslove njihovih izlaganja. Rok za predaju tema za panele je 1. studenoga 2018. Prijedlozi za panele bit će recenzirani a organizatori panela dobit će preliminarnu obavijest o prihvaćanju panela do 10. studenoga 2018.

Popis prihvaćenih panela bit će objavljen na mrežnoj stranici konferencije.

Konačne verzije svojih prijedloga izlaganja u okviru panela pojedinačni autori mogu poslati do 1. prosinca 2018. S obzirom na recenzije, programski i savjetodavni odbor CBC2019 može odobriti cijeli panel kako je predložen ili prihvatiti pojedinačne prijedloge i uključiti ih u program kao zasebna izlaganja.

 

Napomena za studente

Srdačno pozivamo diplomske i poslijediplomske studente da nam pošalju svoje prijedloge izlaganja. Bit će organizirane posebne savjetodavne sesije koje će nadgledati iskusni istraživači. Konferencija podržava mlade istraživače.

 

Napomena za urednike časopisa

Molimo vas da nas obavijestite ako namjeravate predstaviti svoj časopis: pošaljite nam detalje o njemu i poveznicu na mrežnu stranicu časopisa na sljedeću adresu: childbook2019@gmail.com.

 

Važni datumi

  1. studenoga 2018. Rok za prijavu tema (paneli)
  2. studenoga 2018. Preliminarna obavijest o prihvaćanju panela
  3. studenoga 2018. Rok za slanje sažetaka (opće sesije)
  4. prosinca 2018. Rok za slanje sažetaka (paneli)
  5. siječnja 2019. Obavijest o prihvaćanju (paneli i opće sesije)
  6. siječnja 2019. Otvaranje registracije
  7. ožujka 2019. Rok za uplatu rane kotizacije
  8. svibnja 2019. Rok za uplatu kasne kotizacije
  9. – 10. svibnja 2019. Konferencija
  10. svibnja 2019. Poslijekonferencijski skup

 

Mjesta održavanja konferencije

Sveučilište u Zadru, Obala kralja Petra Krešimira IV 2; Muzej antičkoga stakla, Poljana Zemaljskoga odbora 1, Zadar, Hrvatska.

 

Kotizacija i drugi iznosi

Kotizacija Rana kotizacija

(do 1. ožujka 2019.)

Kasna kotizacija

( od 2. ožujka 2019. do 1. svibnja 2019.)

Iznos kotizacije 650 kn 900 kn
Iznos kotizacije za aktivne članove HIDK 550 kn 700 kn
Iznos kotizacije za studente, nezaposlene i umirovljenike 450 kn (članovi HIDK 400 kn) 600 kn
Iznos kotizacije za slušače 450 kn (sva tri dana)

(250 kn po danu)

600 kn (sva tri dana)

(350 kn po danu)

Konferencijska večera (neobvezatno) 250 kn 250 kn
Kotizacija za poslijekonferencijski skup (neobvezatno) 250 kn 300 kn

Kotizacija pokriva troškove organizacije, konferencijske materijale, knjižicu sažetaka, potvrde o sudjelovanju, okrjepe za kavu i ručak u stankama i svečanu večeru.

Aktivnosti koje se posebno plaćaju (po izboru), obuhvaćaju konferencijsku večeru (dalmatinska kuhinja) i poslijekonferencijski skup, koji obuhvaća izlet brodom na Kornate, uključujući i ručak.

 

Smještaj

Pojedini hoteli nude smještaj po povoljnijim cijenama za sudionike konferencije. Više informacija potražite na mrežnoj stranici konferencije http://cbc2019.hidk.hr/.

 

Programski odbor

  • Smiljana Narančić Kovač (HIDK)
  • Robert Bacalja (Sveučilište u Zadru)
  • Marnie Campagnaro, Padova, Italija
  • Penni Cotton, London, Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Vanessa Joosen, Antwerp, Belgija
  • Georgia (Tzina) Kalogirou, Atena, Grčka
  • Bettina Kümmerling-Meibauer, Tübingen, Njemačka
  • Xavier Minguez Lopez, Valencia, Španjolska
  • Dorota Michułka, Wrocław, Poljska
  • Åse Marie Ommundsen, Oslo, Norveška
  • Ana Margarida Ramos, Aveiro, Portugal
  • Ilgım Veryeri Alaca, Istanbul, Turska

 

Organizacijski odbor

  • Smiljana Narančić Kovač, Zagreb
  • Robert Bacalja, Zadar
  • Ana Batinić, Zagreb
  • Katarina Ivon, Zadar
  • Sanja Lovrić Kralj, Zagreb
  • Berislav Majhut, Zagreb
  • Sanja Vrcić-Mataija, Gospić
  • Anja Matešić, Zadar, tajnica konferencije

 

Vizualni identitet

  • Dubravka Kolanović, autorica slikovnica i umjetnica, Zadar
  • Ivan Antunović, grafički dizajner, Zagreb

 

Kontakti i opće informacije

U narednom razdoblju ažurirat ćemo mrežnu stranicu konferencije te molimo da na njoj potražite novosti i važne obavijesti: http://cbc2019.hidk.hr/.

Imate li pitanja ili trebate dodatne informacije, molimo pišite nam na sljedeće elektroničke adrese: childbook2019@gmail.com; narancic-kovac@ufzg.hr; rbacalja@unizd.hr.

 

U ime Organizacijskoga odbora

Smiljana Narančić Kovač i Robert Bacalja

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)