Nova knjiga Berislava Majhuta i Sanje Lovrić Kralj

Posebno nam je zadovoljstvo obavijestiti vas o novoj knjizi autora Berislava Majhuta i Sanje Lovrić Kralj, Oko hrvatske dječje književnosti.

Knjigu je izdala Hrvatska sveučilišna naklada i Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a više o samoj knjizi možete pročitati ovdje.

Iz recenzija:

Oko hrvatske dječje književnosti rezultat je višegodišnjega bavljenja dječjom književnošću i promišljenih znanstvenih istraživanja koja su iznjedrila teze koje mogu vrlo potica­jno i djelotvorno unaprijediti znanstvene spoznaje s područja dječje književnosti. Autori skreću pozornost na unutarknjiževni i izvanknjiževni kontekst višeaspektnim pristupom istraživanju stavljajući povijesne, društvene, političke, pravne i ideološke čimbenike ispred estetskih. Temeljitim pristupom obuhvaćenim temama koje osvještavaju postojanje inter­kulturnih veza hrvatske dječje književnosti s drugim dječjim književnostima (austrijskom, njemačkom, mađarskom, francuskom, engleskom, ruskom i sovjetskom) autori naglašavaju potrebu za revizijom postojećih paradigmi u proučavanju dječje književnosti.

dr. sc. Dubravka Težak

 

Oko hrvatske dječje književnosti je knjiga o hrvatskoj dječjoj književnosti koja iz kulturoloških perspektiva nastoji osvijetliti kontekstualne uzroke koji su presudno utjecali na oblikovanje i razvoj hrvatske dječje književnosti. Autori premještaju svoj fokus izvan isključivo imanentističkoga pristupa dječjoj književnosti (koji je prevladavao u književnopovijesnoj perspektivi promišljanja o dječjoj književnosti), usmjeravajući svoj interes na poimanje dječj književnosti kao „označiteljske prakse“ te pripisujući kontekstu nastajanja knji-ževnoga (dječjega) fenomena važnu ulogu u njegovu shvaćanju. Fokus je na ideološkom društvenopovijesnom kontekstu, hrvatskoj čitateljskoj publici prevoditeljskoj i nakladničkoj praksi kao dijelu hrvatskoga kulturnoga imaginarija, čime se dosad marginalizirane poja­vnosti književne prakse i produkcije postavljaju kao ključne pretpostavke razumijevanja dječje književnosti kao kulturnoga fenomena. Zbog svježine kojom autori pristupaju te­matici, te potrebi aktualizacije dječje književnosti u kontekstu hrvatske kulturne povijes­ti Oko hrvatske dječje književnosti predstavlja značajno djelo u promišljanjima o dječjoj književnosti u nacionalnome kontekstu.               

dr. sc. Katarina Ivon

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)