Nova knjiga Berislava Majhuta

S velikim zadovoljstvom obavještavamo vas da je u Hrvatskoj sveučilišnoj nakladi izašla nova knjiga Berislava Majhuta, Na Titonicu: hrvatska dječja književnost u razdoblju socijalističke Jugoslavije.

U novoj knjizi “autor se bavi percepcijom Ivane Brlić-Mažuranić (Priče iz davnine i Čudnovate zgode šegrta Hlapića) te autorima Ivanom Kušanom (Uzbuna na Zelenom Vrhu, Domaća zadaća, Koko i duhovi, Zagonetni dječak) i Hrvojem Hitrecom (Trilogija o Smogovcima) te hrvatskim društvom od 1945. do 1991. U taj kontekst stavlja još dva primjera, kojima pokazuje polarnost dječje književnosti i društvenih normi te refleksije o samome sebi: Danka Oblaka s romanom Modri prozori te njegovo mjesto poslije 1991. godine uz novodobne adaptacije Kušanovih dječjih romana. Knjiga donosi nove spoznaje i interpretacijske perspektive o hrvatskoj dječjoj književnosti druge polovice 20. stoljeća promatrajući neke od najpoznatijih djela hrvatskih dječjih pisaca i njihove adaptacije u kontekstu povijesnih i ideoloških okolnosti. Pritom se usmjerava na razdoblje socijalističke (druge) Jugoslavije u kojem su neki od najvažnijih dječjih pisaca uspostavljali specifičan odnos prema suvremenoj zbilji i njezinim normama.”  Više o knjizi pročitajte na stranicama izdavača.

Iz recenzija izdvajamo:

Autor je zacrtao sebi i čitatelju već na početku knjige put, koji ne negira ni jednu ni drugu stranu društvene zbilje i nikako ne želi biti revanšističkim: »ova knjiga želi se baviti jednom naizgled paradoksalnom temom i želi dokazati paradoksalnu tezu: želi pokazati kako je za vrijeme komunizma, dakle jednoumlja, postojalo ideološko višeglasje usprkos toga što se komunizam iz svih sila trudio ugušiti svaku pomisao na drugačije mišljenje.«

Na ovom temelju može graditi i razvijati argumente, koji su vjerodostojni i kojima čitatelj može povjerovati. Interes društvene zajednice, da se neideološki i neispolitizirano konfrontira s problematikom totalitarnog razdoblja, kako je to u knjizi obrađeno, svakako bi morao biti jedan od društvenih prioriteta.

Assoc. Prof. Dr. Peter Svetina, Institut za slavistiku Sveučilišta u Klagenfurtu

Majhut se prihvaća redefiniranja povijesti hrvatske dječje književnosti u skladu s najvišim standardima književne povijesti, tumačeći književne pojave u njihovu kulturnom, povijesnom i ideološkom kontekstu. Na tom je tragu i ova knjiga u kojoj se na nov i originalan način analiziraju naslovi poslijeratne dječje književnosti do 1991. (…)

Mišljenja sam da je djelo Berislava Majhuta Na Titonicu: hrvatska dječja književnost u razdoblju socijalističke Jugoslavije važan prilog razumijevanju hrvatske dječje književnosti u razdoblju koje se analizira te da donosi inovativne analitičke postupke te dragocjene uvide u suptilan odnos ideoloških društvenih silnica i autorskih odgovora na te silnice u dječjoj književnosti općenito. Nadalje, djelo je još jedan autorov izvorni doprinos uspostavljanju i razvijanju primjerene periodizacije hrvatske dječje književnosti te će biti polazište za daljnja istraživanja u hrvatskoj akademskoj zajednici.

izv. prof. dr. sc. Smiljana Narančić Kovač, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Ovako postavljeno istraživačko očište koje je u potrazi za narativnim otporima prevladavajućoj ideološkoj paradigmi svakako daje odgovore na niz nerazjašnjenih i otvorenih pitanja oko dječje književnosti koja moraju naći svoje odgovore. (…)

Riječ je o još jednom vrijednom autorovom doprinosu u višegodišnjim istraživanjima hrvatske dječje književnosti, posebice stoga što autor vlastitim primjerom kontinuirano opravdava apel upućen istraživačima hrvatske dječje književnosti o “hrabrosti” i “zasukanim rukavima” na polju hrvatske dječje književnosti.

izv. prof. dr. sc. Katarina Ivon, Odsjek za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)